.:Windows:. .:Linux:. .:Sieci komputerowe:. .:Ciekawe strony:.

LINUX - Dystrybucje

Istnieje kilkadziesiąt dystrybucji Linuxa, od prostych systemów mieszczących się na jednej dyskietce, z wyglądu przypominających trochę system DOS, po potężne pakiety zajmujące 5-9 płyt CD.

Fedora Fedora.pl

FEDORA CORE należy do najpopularniejszych dystrybucji Linuxa, a to ze względu na dużą przyjazność dla użytkownika. Posiada wygodny graficzny instalator systemu, bardzo wygodny i efektywny moduł instalacji i deinstalacji programów (RPM), możliwość aktualizacji systemu przez Internet.

Aurox

Aurox to linuksowy system operacyjny bazujący na popularnej dystrybucji Fedora Core. Jego kolejne wersje ukazują się raz na pół roku i dołączane są do pisma "Aurox" w formie płyt CD i DVD. Obrazy płyt instalacyjnych (iso) można za darmo pobrać z Internetu z serwerów lustrzanych.

Jest to system oparty na licencji GPL, w związku z czym może być bez przeszkód kopiowany i instalowany na dowolnej liczbie stanowisk komputerowych bez konieczności dokonywania jakichkolwiek opłat.

Mandriva

Mandriva - równie popularna dystrybucja, w której znakomicie udało się połączyć dobrą stabilność działania, łatwość instalacji, spore możliwości konfiguracji, wysoką funkcjonalność i intuicyjność obsługi. Polecany zarówno początkującym jak i tym bardziej zaawansowanym użytkownikom komputerów. Proces instalacji w całości odbywa się w języku polskim, a "ogonki" nie stanowią dla Mandrivy żadnego problemu. Podobnie jak FEDORA posiada system zarządzania pakietami RPM. Liczba managerów okien jest imponująca: KDE, GNOME, WindowMaker, IceWM, AfterStep. Zdecydowanie polecany wszystkim przesiadającym się z Windows.

SuSE

SuSE - pudełkowa wersja to aż 6 (sześć!!!) płyt CD z ponad 1500 programami. Trzy managery okien (KDE, GNOME, WindowMaker), łatwa instalacja, duża wszechstronność to najważniejsze cechy systemu. Przypłaca to jednak sporym apetytem na zasoby komputera i przestrzeń HDD - min. 2 GB wolnego miejsca na dysku, PII i 128 MB RAM.

Debian

GNU/Debian - stabilność i bezpieczeństwo to w Debianie sprawa priorytetowa. Posiada własny system zarządzania pakietami - DEB. Imponujące są również jego wymagania sprzętowe - bez problemu będzie działał na starym poczciwym 386 z 4-8 MB. RAM-u. Niestety nie jest to system dla początkującego użytkownika, jeśli jednak poświęcisz mu nieco więcej czasu możesz stworzyć naprawdę stabilny i wydajny serwer.

Linux-TUX


Zalety i wady
Dystrybucje
Jak zdobyć Linuxa?
Instalacja